Blog

Zacznij dbać o stopy, by uniknąć dolegliwości bólowych a nawet związanych z tym chorób

12.10.2023

Stopy to istotna część naszego ciała, o którą należy dbać w sposób szczególny. Najważniejszymi aspektami są higiena a także zabiegi pielęgnacyjne oraz właściwie dobrane obuwie. Nieprawidłowo dobrane i wadliwe obuwie uniemożliwia prawidłowe funkcjonowanie stopy, oraz staje się przyczyną trwałych zniekształceń, a także zmian skórnych. Przede wszystkim stopy chorych na cukrzycę wymagają szczególnej uwagi i pielęgnacji, aby zapobiegać występowaniu objawów zespołu stopy cukrzycowej. Diabetycy powinni zminimalizować ryzyko uszkodzeń skóry stóp i odpowiednio pielęgnować zmiany, które już istnieją.

Pacjenci ze schorzeniami reumatycznymi również zmagają się z dolegliwościami w obrębie stóp. Bez względu na rodzaj choroby reumatycznej, zmiany stawowe mogą wywoływać dodatkowo bolesne zmiany skórne w tej okolicy. Deformacje spowodowane przesunięciami kostno-stawowymi są powodem do wrastania paznokci, tworzenia się pęcherzy, modzeli i odcisków. Pacjenci zmagający się z chorobami z kręgu reumatycznych, często nie są w stanie wykonać samemu zabiegów pielęgnacyjnych na zdeformowanych stopach.  Skóra stóp takich pacjentów jest cienka, blada i słabo odżywiona, a na powierzchni paznokci obserwować można zmiany charakterystyczny dla łuszczycy paznokciowej, mylonej często z grzybicą. Wiele zmian paznokciowych przypomina swoim wyglądem grzybicę, nie będąc nią.

Najczęstszą przyczyną zakażeń grzybiczych jest uszkodzenia płytki paznokciowej i osłabienie systemu immunologicznego paznokcia, dłoni lub stopy, a także osłabienie całego organizmu. Innymi powodami grzybicy są również zaburzenia ukrwienia, cukrzyca, niewłaściwe obuwie, uszkodzenia paznokci lub stóp itp.

Problemy ze stopami występują również u osób z niewydolnością żylną jest to schorzenie bardzo powszechne. Występowanie przewlekłej niewydolności żylnej zwiększa się z wiekiem i częściej dotyczy kobiet niż mężczyzn. Choroba ta objawia się na różne sposoby, około połowa dotkniętych pacjentów cierpi na owrzodzenia nóg. Jest to wywołane przez wiele czynników m.in. długotrwałe stanie, ciepło, czynniki hormonalne a także otyłość. Nie na wszystkie czynniki ryzyka mamy wpływ, ale niektóre możemy ograniczyć zapobiegając poprzez wczesną wizytę u specjalisty, dzięki temu możemy zahamować rozwój dolegliwości. Pamiętajmy, że reumatyzm, czy zmiany naczyniowe to również choroby towarzyszące cukrzycy.

Wiele osób zmaga się z problemem wrastających paznokci, i choć dolegliwości są ciężkie dla pacjenta, schorzenie to jest przez nich bardzo często bagatelizowane. Istnieje wiele czynników powodujących wrastanie- do najczęstszych należy niewłaściwe obcinanie paznokci, zbyt ciasne obuwie lub stały ucisk obuwia, wrodzone lub nabyte wady stóp. W wyniku stałego ucisku dochodzi do powstania dolegliwości bólowych przerwania ciągłości tkanki i stanu zapalnego. Początkowo zbagatelizowany problem doprowadzić może do silnego stanu zapalnego z wyciekiem ropy. Dzięki zabiegowi specjalnymi klamrami możemy korygować płytkę paznokcia, by zapobiec bądź leczyć problem wrastających paznokci, a także przywrócić prawidłowy tor wzrostu paznokcia. Dzięki temu paznokieć odzyskuje swój pierwotny kształt oraz znikają dolegliwości bólowe.

Problemem dermatologicznym są: wrastające paznokcie, wzmożone rogowacenie, i nadpotliwość dłoni i stóp. Do częstych zmian można również zaliczyć modzele i odciski oraz brodawki powstające głównie na stopach, które uniemożliwiają prawidłowe chodzenie.

Wzmożone rogowacenie nieleczone prowadzi do bardzo poważnych dolegliwości jakimi są pękanie pięt. Przyczyn suchości i rogowacenia stóp jest wiele m.in. są spowodowane zaburzeniami krążenia, przemiany materii, zmianami hormonalnymi, niewłaściwą pielęgnacją, otyłością oraz predyspozycjami genetycznymi. Pękanie pięt, oraz powstawanie głębokich rozpadlin uniemożliwiających chodzenie, mogą dawać duże dolegliwości bólowe, i prowadzą do deformacji stóp. Pęknięcia u każdego pacjenta są inne mają różne głębokości oraz lokalizację- najczęściej między palcami, na ich zgięciach oraz na pięcie.

Wszystkie wyżej wymienione schorzenia nie tylko powodują dyskomfort i ból, ale także mogą stać się przyczyną wtórnych infekcji bakteryjnych, grzybiczych a nawet zmian alergicznych.

Pacjenci nie powinni bagatelizować takich sygnałów dlatego trzeba poważnie podchodzić do tej kwestii- dobrze dobrane preparaty a także odpowiednie zabiegi i pielęgnacja dają zadowalające efekty.

Zapraszamy na konsultację- dobierzemy odpowiednie leczenie, zabiegi a także prawidłową pielęgnację. 

Archiwum

kwiecień 2024

luty 2024

grudzień 2023

październik 2023

kwiecień 2023

styczeń 2023

lipiec 2022

maj 2022

kwiecień 2022

marzec 2022

grudzień 2021

czerwiec 2021

styczeń 2021

październik 2020

wrzesień 2020

czerwiec 2020

maj 2020

kwiecień 2020

styczeń 2020

listopad 2019

wrzesień 2019

lipiec 2019

wrzesień 2018

kwiecień 2018

grudzień 2017

lipiec 2017

luty 2017

grudzień 2016

październik 2016

sierpień 2016

czerwiec 2016

kwiecień 2016

luty 2016

grudzień 2015