Toksyna botulinowa

usuwanie modzeli Chrzanów

Bezpieczny i skuteczny zabieg o szerokim zastosowaniu w wielu dziedzinach medycyny , np. leczenie migren idiopatycznych, nadpotliwość, problemy wywołane wzmożoną kurczliwością mięśni.

Zabieg, który polega na podawaniu małej dawki leku do wybranych mięśni, dzięki temu zmniejsza napięcie mięśni i likwiduje problemy wywołane wzmożoną ich kurczliwością.

Jak to działa ?

Toksyna botulinowa jest doskonale oczyszczonym preparatem białka toksyny botulinowej uzyskanej z bakterii Clostridium botulinum. Kliniczne i kosmetyczne zastosowanie ma przede wszystkim oczyszczona postać toksyny botulinowej typu A. To właśnie wstrzyknięcie małej dawki leku do wybranych mięśni twarzy likwiduje problemy wywoływane przez kurczenie się mięśni.

Wyraz twarzy jest wypadkową działania bodźców, wysyłanych przez mózg do komórek mięśniowych. Toksyna botulinowa blokuje przechodzenie bodźców z nerwów do drobnych mięśni twarzy, związanych z liniami wyrazu twarzy. To zapobiega skurczowi tych mięśni, a jednocześnie marszczeniu i fałdowaniu się skóry. Toksyna botulinowa działa jedynie w obrębie mięśni, do których został wstrzyknięty, podczas gdy pozostałe mięśnie funkcjonują jak dotychczas. W efekcie wyraz twarzy nie zmienia się, natomiast zanikają zmarszczki. Następstwem leczenia nie jest “zamrożenie” mimiki twarzy; Toksyna botulinowa działa tylko w wybranych przez Ciebie miejscach.

Toksyna botulinowa zaczyna działać po 2-3 dniach od wstrzyknięcia, a pełny efekt leczenia może być widoczny dopiero po 7 do 10 dniach.

Zastosowanie

Toksyna botulinowa jest szeroko stosowana w usuwaniu:

  • zmarszczek między brwiami,
  • poziomych zmarszczek czołowych,
  • kurzych łapek,
  • zmarszczek “palacza”

Efekt

Zaletą Toksyny botulinowej jest to, że efekt leczenia tym preparatem jest przemijający. Utrzymuje się przez 3-5 miesięcy i dłużej, w zależności od osoby. Efekt leczenia zanika stopniowo. Wstrzyknięcie należy wykonać 2-3-krotnie w ciągu roku. Wczesne badania kliniczne wykazują, że czas utrzymywania się efektów leczenia wydłuża się, co wiąże się ze zmniejszeniem częstotliwości kolejnych wstrzyknięć, bez zmniejszenia skuteczności terapii.

Toksyna botulinowa jest równie skuteczna u mężczyzn i u kobiet. W praktyce, mężczyźni coraz częściej decydują się na to leczenie, by wyglądać młodziej. Skuteczność w usuwaniu linii zmartwienia powoduje, że metoda jest popularna wśród wielu biznesmenów, zwiększając wrażenie przystępności (np. w negocjacjach).

Bezpieczeństwo

Toksyna botulinowa charakteryzuje się doskonałym profilem bezpieczeństwa. Preparat stosowano przez 10 lat, w ponad 60 krajach, u pacjentów z wieloma problemami zdrowotnymi. Do najczęstszych działań niepożądanych należy tkliwość i zasinienie w miejscu wstrzyknięcia. W niektórych przypadkach, Toksyna botulinowa może przechodzić na okoliczne mięśnie i powodować ich przemijające osłabienie. Rzadko, może dochodzić do niewielkiego i odwracalnego opadania powiek i brwi, trwającego 1-2 tygodnie. Zagadnienie działań niepożądanych powinno być szczegółowo omówione z lekarzem przed rozpoczęciem leczenia.

Nowe zastosowanie 

Toksyna botulinowa, powszechnie kojarzona z zabiegami odmładzającymi, posiada także właściwości, dzięki którym używa się go w leczeniu m.in. takich chorób skórnych jak: trądzik pospolity, trądzik różowaty, łuszczyca odwrócona.