Botox – toksyna botulinowa

regeneracja skóry kraków

Bezpieczny i skuteczny zabieg o szerokim zastosowaniu w wielu dziedzinach medycyny , np. leczenie migren idiopatycznych, nadpotliwość, problemy wywołane wzmożoną kurczliwością mięśni.

Zabieg, który polega na podawaniu małej dawki leku do wybranych mięśni, dzięki temu zmniejsza napięcie mięśni i likwiduje problemy wywołane wzmożoną ich kurczliwością.

Jak to działa ?

Toksyna botulinowa (Botox) jest doskonale oczyszczonym preparatem białka toksyny botulinowej uzyskanej z bakterii Clostridium botulinum. Kliniczne i kosmetyczne zastosowanie ma przede wszystkim oczyszczona postać toksyny botulinowej typu A. To właśnie wstrzyknięcie małej dawki leku do wybranych mięśni twarzy likwiduje problemy wywoływane przez kurczenie się™ mięśni.

Wyraz twarzy jest wypadkową… działania bodźców, wysyłanych przez mózg do komórek mięśniowych. Toksyna botulinowa blokuje przechodzenie bodźców z nerwów do drobnych mięśni twarzy, zwią…zanych z liniami wyrazu twarzy. To zapobiega skurczowi tych mi궛ni, a jednocześnie marszczeniu i fałdowaniu się skóry. Toksyna botulinowa (Botox) dział‚a jedynie w obrębie mięśni, do których został wstrzyknię™ty, podczas gdy pozostałe mi궛nie funkcjonują… jak dotychczas. W efekcie wyraz twarzy nie zmienia się™, natomiast zanikają zmarszczki. Następstwem leczenia nie jest „zamrożenie” mimiki twarzy; Toksyna botulinowa (Botox) dział‚a tylko w wybranych przez Ciebie miejscach.

Toksyna botulinowa (Botox) zaczyna działać‡ po 2-3 dniach od wstrzyknięcia, a pełny efekt leczenia może być‡ widoczny dopiero po 7 do 10 dniach.

Zastosowanie

Toksyna botulinowa (Botox) jest szeroko stosowana w usuwaniu:

  • zmarszczek między brwiami,
  • poziomych zmarszczek czołowych,
  • kurzych łapek,
  • zmarszczek „palacza”

Efekt

Zaletą …Toksyny botulinowej (Botoxu) jest to, że efekt leczenia tym preparatem jest przemijają…cy. Utrzymuje się przez 3-5 miesięcy i dłużej, w zależności od osoby. Efekt leczenia zanika stopniowo. Wstrzyknię™cie należy wykonać 2-3-krotnie w ciągu roku. Wczesne badania kliniczne wykazują, że czas utrzymywania się™ efektów leczenia wydłuża się, co wiąże się™ ze zmniejszeniem częstotliwości kolejnych wstrzyknięć, bez zmniejszenia skutecznoś›ci terapii.

Toksyna botulinowa (Botox) jest równie skuteczna u mężczyzn i u kobiet. W praktyce, mężczyźni coraz częściej decydują się™ na to leczenie, by wyglą…dać‡ mł‚odziej. Skuteczność w usuwaniu linii zmartwienia powoduje, że metoda jest popularna wśród wielu biznesmenów, zwiększając wrażenie przystępności (np. w negocjacjach).

Bezpieczeństwo

Toksyna botulinowa (Botox) charakteryzuje się doskonałym profilem bezpieczeństwa. Preparat stosowano przez 10 lat, w ponad 60 krajach, u pacjentów z wieloma problemami zdrowotnymi. Do najczęstszych działań niepożądanych należy tkliwość‡ i zasinienie w miejscu wstrzyknię™cia. W niektórych przypadkach, Toksyna botulinowa może przechodzić‡ na okoliczne mięśnie i powodować ich przemijające osłabienie. Rzadko, może dochodzić‡ do niewielkiego i odwracalnego opadania powiek i brwi, trwają…cego 1-2 tygodnie. Zagadnienie działań„ niepożądanych powinno być‡ szczegółowo omówione z lekarzem przed rozpoczę™ciem leczenia.

Nowe zastosowanie 

Toksyna botulinowa (Botox), powszechnie kojarzona z zabiegami odmładzającymi, posiada także właściwości, dzięki którym używa się™ go w leczeniu m.in. takich chorób skórnych jak: trądzik pospolity, trądzik różowaty, łuszczyca odwrócona.