Terapia fotodynamiczna

Metoda pozwalająca na szybkie, bezkrwawe i bezbolesne leczenie za pomocą środka światłouczulającego nowotworów skóry, stanów przednowotworowych. W Polsce terapią tą zajmuje się tylko 10 ośrodków, a dwa z nich znajdują się w Małopolsce.

Zastosowanie

Wskazaniem do zastosowania tej nowoczesnej metody oprócz raka skóry, są również inne stany patologiczne:

  • rogowacenie słoneczne
  • plamy posłoneczne
  • świetlne zapalenie czerwieni wargowej
  • choroba Bowena
  • leukoplakia, czyli stan przednowotworowy błon śluzowych ust i warg
  • erytroplakia – stan przednowotworowy błon śluzowych narządów płciowych, chorób nabłonkowych sromu takich jak liszaj twardzinowy

Dolegliwości, które są związane z chorobą liszaja twardzinowego to nasilony świąd, pieczenie, niemożność współżycia, przez co bardzo obniżają jakość życia chorych. Wydaje się, że metoda fotodynamiczna jest najskuteczniejszą w leczeniu tych dolegliwości, dając szanse na normalne życie.

Metoda Fotodynamiczna polega na zastosowaniu środka światło-uczulającego. Współdziałają tu trzy składniki: Fotouczulacz, światło i tlen. Żaden z nich sam nie jest w stanie wywołać reakcji, która mogłaby doprowadzić do zniszczenia komórek. Dzięki współdziałaniu tych trzech czynników w tym samym czasie jednocześnie powoduje reakcję fotocytotoksyczne, doprowadzając do zniszczenia chorych komórek.

Stosujemy preparat światło uczulający (aminolewulinian metylu), który podawany jest zewnętrznie w postaci żelu lub maści. Ma on za zadanie w sposób selektywny zgromadzić się w tkance. Emitując wiązkę światła o określonej długości fali dostarczamy energię, która sprawia, że komórki chore zostają zniszczone. Zdrowe zaś nie ulegają uszkodzeniu. PDT bezpośrednio na komórki oddziałuje poprzez powstanie tlenu singletowego i wolnych rodników, co prowadzi do zmian w błonach oraz obrzęku i autolizy komórek. Lampa do Terapii Fotodynamicznej emituje światło czerwone o długości fali 640 nm.

Zaletami PDT jest wysoka selektywność, dobry efekt kosmetyczny, mniej efektów ubocznych niż przy chemioterapii i duże bezpieczeństwo. Wady to wysoki koszt sprzętu i fotouczulaczy. Wiązka światła może docierać na określoną głębokość, penetrując w głąb tkanki do 7 mm, przez co docieramy do zmian usytuowanych powierzchownie. Po zabiegu może wystąpić niewielkie zaczerwienie, obrzęk lub ból w miejscu naświetlanej zmiany, dolegliwości te ustępują samoistnie. Dzięki tej terapii pacjent nie zostaje okaleczony(co może się zdarzać po zastosowaniu kriochirurgi czy tradycyjnego usunięcia zmian), nie występują zbliznowacenia, zaraz po zabiegu można wrócić do swoich codziennych obowiązków, rana po zabiegu goi się szybko.

JAK PRZEBIEGA ZABIEG?

Zabieg terapii fotodynamicznej jest szybki i nie wymaga od pacjenta żadnego przygotowania, jest też praktycznie bezbolesny.

Poszczególne etapy zabiegu PDT:

  • Przygotowanie zmiany.
  • Aplikacja leku – na miejsce pokryte lekiem nakładany jest opatrunek.
  • Naświetlanie – po godzinie obszar, na który nałożony został lek, jest naświetlany specjalną lampą przez około 8-10 min.
  • Po zabiegu powstaje powierzchowna rana tylko w obszarze nowotworu. 

EFEKTY

Skuteczność terapii fotodynamicznej z użyciem aminolewulinianu metylu wynosi, w zależności od schorzenia, 90%-97%. Terapia fotodynamiczna z użyciem aminolewulinianu metylu, stanowi alternatywę dla zabiegów klasycznych tj. chirurgii czy krioterapii. Gwarantuje bardzo dobry efekt kosmetyczny w połączeniu ze skutecznością porównywalną, a nawet wyższą od krioterapii, czy tradycyjnego leczenia chirurgicznego. Dotyczy to zwłaszcza raków skóry w tzw. trudnych lokalizacjach np. na powiekach, w okolicach oka, kąta nosa, skrzydełka nosa czy na policzkach.Dzięki zastosowaniu PDT pacjent może uniknąć trudnych, często wieloetapowych operacji, nierzadko o okaleczającym charakterze.