LASER CO2 Frakcyjny Ablacyjny

LASER FRAKCYJNY CO2 – CO TO JEST I JAK DZIAŁA?

Lasery w dermatologii stosuje się aby najpierw w sposób kontrolowany coś uszkodzić, aby wymusić proces odbudowy. 

Światło lasera frakcyjnego C02 wnika w głąb skóry i jest pochłaniane przez zawartą w komórkach wodę. W wyniku reakcji fototermicznej dochodzi do błyskawicznego podgrzania wody w tkankce, a potem jej odparowania, czyli ablacji, oraz wydzielenia ciepła, które uszkadza komórki, w tym także komórki kolagenowe.Uruchamiane są procesy naprawcze, które powodują tworzenie się nowego kolagenu. Istotne jest, że laser frakcyjny nie uszkadza całej skóry, ale ją dziurkuje, tworząc w niej mikrokolumny uszkodzeń, które są otoczone zdrową, nienaruszoną tkanką. To przyspiesza regenerację uszkodzonych fragmentów skóry i zwiększa bezpieczeństwo zabiegów.

KOLAGEN- PO CO TEN SZOK? 

Istota zabiegu sprowadza się więc do stymulacji odtwarzania kolagenu. 
Kolagen jest głównym czynnikiem odpowiedzialnym za napięcie naszej skóry, tworzy bowiem podstawowe rusztowanie skóry właściwej. Oczywiście, procesy degeneracji kolagenu i odtwarzania go zachodzą w skórze przez całe życie. 

Niestety, z wiekiem produkcja nowego kolagenu nie nadąża za ubytkami istniejącego, a te stanowią ok. 1 proc. całego kolagenu w skali roku. W starzejącej się skórze zaburzona jest aktywność białek szoku cieplnego (HSP), które odgrywają kluczową rolę w regeneracji tkanek. 

Silne ich podgrzanie (szok termiczny) stymuluje produkcję tych ważnych białek, dlatego są tak skuteczne w stymulowaniu odnowy skóry właściwej są lasery.Nowy kolagen to jędrniejsza, napięta, bardziej elastyczna, zagęszczona i bardzo mocno odświeżona skóra. 

LASERY ABLACYJNE I NIEABLACYJNE

Lasery frakcyjne można podzielić na ablacyjne i nieablacyjne. 
Ten, który został opisany powyżej, to laser CO2 ablacyjny. Przy zabiegach nim występuje złuszczanie skóry, czyli ablacja. Natomiast przy stosowaniu lasera nieablacyjnego skóra jest podgrzewana wewnątrz bez naruszenia zewnętrznej warstwy. 

W praktyce oznacza to krótszy czas gojenia, ale dużo słabszy efekt. Gdyby porównywać te dwa typy lasera, to różnią się przede wszystkim SKUTECZNOŚCIĄ. 

Aby uzyskać laserem nieablacyjnym taki efekt, jaki daje jeden zabieg laserem ablacyjnym, trzeba wykonać 3 do 5 zabiegów. To oznacza dużo wyższe koszty i zajmuje dużo więcej czasu, a tak efekt nie będzie równie dobry. Poza tym brak złuszczania skóry po zabiegu laserem nieablacyjnym powoduje, że nie ma tego mocnego efektu odświeżenia i odmłodzenia skóry, który jest charakterystyczny dla lasera ablacyjnego.

JAK WYGLĄDA ZABIEG LASEREM FRAKCYJNYM?

Zabieg laserem frakcyjnym zaczyna się od nałożenia na skórę kremu znieczulającego, tak aby zapewnić komfort w trakcie operowania laserem na skórze.

Po ok. 30-45 minutach przystępuje się do wykonania procedury, czyli oczyszczoną i odkażoną skórę poddaje się działaniu promieniowania laserowego. 

W trakcie naświetlania skóry laserem, i przez kilkanaście minut po, możemy zastosować chłodzenie kontaktowe. 
Po zabiegu twarz jest czerwona i obrzęknięta. Można też odczuwać lekki ból  dyskomfort.Z bliska i w dotyku skóra wygląda trochę jak papier ścierny (jest podziurkowana). 

Złuszczanie i gojenie się trwa kilka dni (około 6 dni). Jeśli zabieg ma mieć charakter profilaktyczny odświeżający skórę, wówczas wystarczy jeden zabieg. 

Jeśli jednak potrzebujemy większej regeneracji (na przykład redukcji zmarszczek i większych porów) wówczas zaplanujmy cykl 2-3 zabiegów. Serię zabiegową ustala lekarz indywidualnie z Pacjentem.

ZABIEG FRAKCYJNY STOSOWANY JEST DO USUWANIA ZMIAN: 
starzeniowych, pigmentacyjnych oraz blizn.

Ablacyjny zabieg frakcyjny jest techniką eliminacji zmian skórnych oraz poprawy zmarszczek i nieregularności, które mogą być wynikiem procesu starzenia oraz uszkodzeń skóry.

Zasada działania lasera CO2 frakcyjnego  polega na odpowiednio głębokim wyparowaniu małych obszarów skóry i pozostawieniu wokół nich zdrowej skóry. Takie częściowe uszkodzenie sprzyja szybkiej odnowie i dzięki temu uzyskujemy krótki czas rekonwalescencji. Korzyści z zabiegu to redukcja lub eliminacja zmarszczek i blizn, redukcja lub eliminacja zmian pigmentowych oraz ujednolicenie koloru skóry.

Aby uzyskać odpowiedni efekt Lekarz może zlecić wykonanie serii zabiegów.

WSKAZANIA DO ZABIEGU:

Odmładzanie laserem frakcyjnym to nie wszystko…
Trzeba pamiętać, że laser frakcyjny C02 jest też bardzo skuteczny w:

* usuwaniu blizn potrądzikowych, pooperacyjnych, pooparzeniowych
* zwężeniu porów
* redukcji rozstępów
* poprawie jakości, napięcia oraz elastyczności skóry a także spowolnieniu procesów jej starzenia
* rozjaśnieniu zmian pigmentacyjnych, wyrównaniu kolorytu
* wygładzeniu zmarszczek, rozświetleniu skóry

PRZECIWSKAZANIA DO ZABIEGU:

* ciąża, karmienie piersią
* aktywna opryszczka
* stosowanie leków światłouczulających w tym ziół: dziurawiec, nagietek
* stosowanie leków lub kosmetyków z retinolem (Wit. A)
* skłonność do tworzenia bliznowców (keloidów)
* leki immunosupresyjne
* choroba nowotworowa
* padaczka