Blog

Przypomnienie dotyczące filtrów przeciwsłonecznych

15.06.2020

    Większość osób uwielbia spędzać czas na słońcu, czasem leżąc i opalając się wiele godzin. Trzeba jednak pamiętać, że taka ekspozycja słoneczna nie należy do czynności zdrowych m.in. może powodować oparzenia czy też alergie słoneczne. Pamiętajmy również, że tego rodzaju czynności powodują  wzrost ryzyka wystąpienia czerniaka czy też innych nowotworów skóry.

    Czym jest promieniowanie UVA i UVB o którym tyle słyszymy ? To nic innego jak promieniowanie ultrafioletowe, którego natężenie jest zmienne i waha się w zależności od pory dnia, pory roku czy też warunków pogodowych jakie w danej chwili panują. UVA i UVB to rodzaje promieniowania jakie do nas docierają. Promieniowanie UVA jest obecne cały rok, niezależnie od pory roku czy warunków atmosferycznych- obecne jest nawet w pochmurne dni. Stanowi 95% promieniowania ultrafioletowego jakie dochodzi do Ziemi. Ma zdolność do głębszego przenikania- dociera aż do skóry właściwej, przenika przez chmury i szkło. Promieniowanie to odpowiedzialne jest za tzw. Photoaging czyli fotostarzenie – charakterystyczne są tu  głębokie zmarszczki i bruzdy, przesuszenie i nadmierne rogowacenie naskórka, liczne teleangiektazje.

    Promieniowanie UVB stanowi 5% promieniowania ultrafioletowego. Promieniowanie to w przeciwieństwie do promieniowania UVA jest zatrzymywane przez chmury czy też szkło. Ma zdolność do przenikania w naskórek, dlatego też powoduje rumień skórny tj. natychmiastową reakcje skóry na promieniowanie – innymi słowy wywołuje oparzenie słoneczne.  W miejscach, które położone są blisko równika – np. Wyspy Kanaryjskie czy Teneryfa- słońce może nas poparzyć nawet w pochmurny, chłodniejszy dzień. Dzieje się tak dlatego, że im bliżej równika tym wyższa wartość UVB.

    Filtry przeciwsłoneczne pozwalają nam uniknąć poparzeń, a także uchronić zmiany jakie mamy na skórze. Filtrów należy używać codziennie, nie tylko w okresie letnim- za przykład może tu posłużyć fakt, że w zimie śnieg odbija promienie i również może uszkodzić naszą skórę. Oczywiście intensywność promieniowania, zmienia się z godziny na godzinę, i różni się między porami roku. Natomiast tak jak już zostało to wcześniej wspomniane, promieniowanie ultrafioletowe jest zawsze! Dlatego produkt zawierający filtry, powinien być jednym z obowiązkowych kosmetyków jakich używamy. Pamiętajmy również, by  chronić znamiona. Zawsze przed każdym wyjściem, niezależnie od natężenia słońca – zabezpieczajmy je. Pamiętajmy przy tym, że promieniowanie UVA przeniknie przez warstwę naszego ubrania, dlatego też każde znamię powinno być przykryte warstwą filtra. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że zaleca się by raz na pół roku/rok badać swoje znamiona. Badanie dermatoskopem nie jest inwazyjnym badaniem, a pomaga w prewencji nowotworów skóry.

    SPF (sun protection factor) wskaźnik, który ukazuje ochronę przed promieniowaniem UVB. Filtry dzielimy na fizyczne i chemiczne. Do filtrów fizycznych zaliczamy filtry mineralne- dawniej uważano, że filtry te odbijają promienie słoneczne- jest to często powielany mit. Filtry fizyczne działają na takiej samej zasadzie jak filtry chemiczne- to znaczy absorbują promienie UV po czym promieniowanie zamieniane jest na ciepło. Przykład filtrów fizycznych to tlenek cynku, dwutlenek tytanu. Natomiast chemicznych – to  tinosorb M, tinosorb S.

Produkt będzie skuteczny w momencie, kiedy nałożymy odpowiednią jego ilość. Do badań w laboratorium( in vivo) używa się 2mg/cm2, dlatego na twarz powinno używać się około 1 ml. Najprościej użyć reguły dwóch palców – ilość filtra powinna odpowiadać długości palca wskazującego i serdecznego.

Pamiętajmy :

  • Filtry reaplikujemy co 2-3 h
  • Po nałożeniu filtra odczekajmy około 15 minut, zanim nałożymy np. makijaż
  • Wybierajmy produkty, które posiadają UVA w kółku lub ( +++/++++) , wtedy mamy gwarancję , że producent deklaruje nam również ochronę przed UVA, np. samo SPF 50 mówi nam, że filtr chroni nas tylko przed promieniowaniem UVB .

Archiwum

czerwiec 2024

kwiecień 2024

luty 2024

grudzień 2023

październik 2023

kwiecień 2023

styczeń 2023

lipiec 2022

maj 2022

kwiecień 2022

marzec 2022

grudzień 2021

czerwiec 2021

styczeń 2021

październik 2020

wrzesień 2020

czerwiec 2020

maj 2020

kwiecień 2020

styczeń 2020

listopad 2019

wrzesień 2019

lipiec 2019

wrzesień 2018

kwiecień 2018

grudzień 2017

lipiec 2017

luty 2017

grudzień 2016

październik 2016

sierpień 2016

czerwiec 2016

kwiecień 2016

luty 2016

grudzień 2015