Blog

Zabiegi jesienne, czyli terapia laserowa…

05.09.2024

Jesień i zima to najlepszy czas na wykonywanie zabiegów laserowych.

W dermatologii lasery mają różne zastosowanie, głównie służą do leczenia zmian barwnikowych oraz naczyniowych. Istnieją różne urządzenia laserowe wytwarzające różne rodzaje światła- dzięki temu możemy nimi również usuwać tatuaże, jak również odmłodzić skórę likwidować blizny czy zbędne owłosienie.

W dermatologii najczęściej stosowane lasery to:

LASER CHIRURGICZNY CO2: o długości fali 10600 nm jest to laser ablacyjny, który odparowuje powierzchowną warstwę skóry. Stosujemy go głównie do usuwania „kurzajek”, znamion skórnych, brodawek łojotokowych, włókniaków, kępek żółtych powiek. Zabieg wykonywany laserem CO2 pozwala na dużą precyzję pracy oraz dużą korzyścią jest to iż rana nie krwawi w trakcie zabiegu a gojenie po zabiegowe jest szybkie. Pamiętajmy jednak, że nie wszystkie zmiany możemy usunąć, bardzo ważną rzeczą jest właściwa kwalifikacja przez dermatologa, gdyż nie możemy usuwać laserem zmian podejrzanych o nowotworowe -takie musimy zbadać poprzez badanie histopatologiczne.

LASER FRAKCYJNY CO2: Światło lasera frakcyjnego C02 wnika w głąb skóry i jest pochłaniane przez zawartą w komórkach wodę. W wyniku reakcji fototermicznej dochodzi do błyskawicznego podgrzania wody w tkance, a potem jej odparowania, czyli ablacji, oraz wydzielenia ciepła, które uszkadza komórki, w tym także komórki kolagenowe. Uruchamiane są procesy naprawcze, które powodują tworzenie się nowego kolagenu. Istotne jest, że laser frakcyjny nie uszkadza całej skóry, ale ją dziurkuje, tworząc w niej mikrokolumny uszkodzeń, które są otoczone zdrową, nienaruszoną tkanką. To przyspiesza regenerację uszkodzonych fragmentów skóry i zwiększa bezpieczeństwo zabiegów. Istota zabiegu sprowadza się więc do stymulacji odtwarzania kolagenu.
Kolagen jest głównym czynnikiem odpowiedzialnym za napięcie naszej skóry, tworzy bowiem podstawowe rusztowanie skóry właściwej. Oczywiście, procesy degeneracji kolagenu i odtwarzania go zachodzą w skórze przez całe życie.
Niestety, z wiekiem produkcja nowego kolagenu nie nadąża za ubytkami istniejącego, a te stanowią ok. 1 proc. całego kolagenu w skali roku. W starzejącej się skórze zaburzona jest aktywność białek szoku cieplnego (HSP), które odgrywają kluczową rolę w regeneracji tkanek.
Silne ich podgrzanie (szok termiczny) stymuluje produkcję tych ważnych białek, dlatego są tak skuteczne w stymulowaniu odnowy skóry właściwej są lasery. Nowy kolagen to jędrniejsza, napięta, bardziej elastyczna, zagęszczona i bardzo mocno odświeżona skóra.

LASER IPL DO USUWANIA OWŁOSIENIA: Użycie światła z zakresu 650 – 950 nm, gwarantuje szybki efektywny zabieg dla wszystkich fototypów, nie wykluczając skóry opalonej. Głowica SHR (Super Hair Removal) działa na zasadzie destrukcji fototermicznej. Wraz z falą świetlną o długości 650 nm, do mieszka włosowego zostaje dostarczona energia o odpowiedniej gęstości. Melanina spełnia tu rolę naturalnego barwnika, absorbującego porcję energii wskutek czego dochodzi do niszczenia mieszka włosowego.
Ideą nowej zastosowanej technologii IN-Motion™ jest kilkukrotne deponowanie mniejszej energii w tym samym miejscu, przy jednoczesnej likwidacji mieszków włosowych oraz blokadzie zdolności skóry do ich wytwarzania w przyszłości. Zabieg ten jest zaskakująco komfortowy i nie może być porównany z żadnym innym. Sam przebieg procedury można skojarzyć z malowaniem po skórze pacjenta głowicą zabiegową, która nie dość, że jednorazowo generuje mniejszą energię, to dodatkowo bardzo mocno chłodzi naskórek. Wszystko to pozwala na komfortowe zabiegi również okolic bardziej wrażliwych. Prostokątny rozkład impulsu daje gwarancję precyzyjnego zabiegu bez poparzeń naskórka.

LASER Nd:Yag (neodymowo-yagowy) długość fali to: 1064 nm dzięki niemu usuwamy zmiany naczyniowe, oraz LASER IPL(Intense Pulse Light) wytwarza światło o długości fali 515-1200 nm również stosujemy do usuwania zmian naczyniowych i barwnikowych. Dzięki tym dwóm laserom możemy leczyć zmiany naczyniowe typu: teleangiektazje i rumienie na twarzy, rozszerzone naczynka, naczyniaki gwiaździste oraz te rozległe naczyniaki wrodzone. Światło lasera wybiórczo pochłaniane jest przez melaninę, podgrzewa komórki zawierające barwnik powodując ich zniszczenie. Rozbija warstwę skrzepniętej krwi i ponownie otwiera naczynia włosowate, dzięki czemu krew może swobodnie przepływać, a rumień zanika.

Najczęściej należy wykonać kilka zabiegów o ilości oraz odstępie między zabiegami decyduje lekarz.

 

Archiwum

wrzesień 2024

czerwiec 2024

kwiecień 2024

luty 2024

grudzień 2023

październik 2023

kwiecień 2023

styczeń 2023

lipiec 2022

maj 2022

kwiecień 2022

marzec 2022

grudzień 2021

czerwiec 2021

styczeń 2021

październik 2020

wrzesień 2020

czerwiec 2020

maj 2020

kwiecień 2020

styczeń 2020

listopad 2019

wrzesień 2019

lipiec 2019

wrzesień 2018

kwiecień 2018

grudzień 2017

lipiec 2017

luty 2017

grudzień 2016

październik 2016

sierpień 2016

czerwiec 2016

kwiecień 2016

luty 2016