Laser Frakcyjny
Wstęp do laseroterapii:
Laseroterapia jest coraz częściej używana w gabinetach dermatologicznych, klinikach estetycznych, okulistycznych, ginekologicznych. Dziedzina ta coraz to szybciej się rozwija i daje więcej możliwości. Sama technologia została wprowadzona w latach sześćdziesiątych XX wieku, przez amerykańskiego naukowca Theodora Maimana. Umieścił on pręt rubinowy wewnątrz lampy błyskowej przez co uzyskał wiązkę światła. Tym samym dało to początek szybszego rozwoju tej dziedziny. Laser rubinowy został wykorzystany później przez lekarza dermatologa Goldmana do usuwania czerniaka i tatuaży. Obok laserów diodowych, argonowych, rubinowych, barwnikowych, neodymowo-yagowych, erbowo- yagowych czy aleksandrytowych stosuje się także lasery frakcyjne.
Lasery wykorzystywane są do redukcji :
-
Naczyniaków płaskich, gwieździstych
-
Blizn zanikowych, przerosłych, keleoidów
-
Zmian barwnikowych, ostudy, plam starczych
-
Nadmiernego owłosienia
-
Brodawek wirusowych
-
Tatuaży
-
Malformacji naczyniowych
-
Kępek żółtych
Czym jest laser frakcyjny ?
Jest to jeden z najczęściej używanych laserów w dermatologii, dlatego że jest uważany za jedną z najskuteczniejszych procedur zabiegowych. Wyróżniamy lasery frakcyjne ablacyjne i nieablacyjne. Między sobą różnią się stopniem agresywności, i głębokością działania. Laser nieablacyjny działa słabiej, na powierzchni skóry przez co wymagana jest większa ilość zabiegów ale samo gojenie trwa krócej. Jest mniej inwazyjny od lasera ablacyjnego. Zabiegi ablacyjne powodują ablacje czyli odparowania wody i tkanek, dlatego też rekonwalescencja po zabiegu trwa dłużej ale zabieg wykonujemy zdecydowanie mniej razy , aniżeli nieablcyjny.
Czym w takim razie jest ablacja ?
Światło lasera wnika głęboko w skórę, a tam zostanie pochłonięte przez wodę zawartą w komórkach. Wysoka temperatura sprawia, że woda zostaje błyskawicznie odparowana, a wraz z nią tkanki w których się znajdowała. Właśnie tak można opisać zjawisko ablacji w przypadku lasera frakcyjnego.
Sposób działania na skórę:
Kluczem do sukcesu metody jest sposób działania na skórę, a mianowicie laser frakcyjny powoduje uszkodzenie skóry , ale nie na całej powierzchni. Obok uszkodzonych komórek znajdują się zupełnie zdrowe, przez co są w stanie nakłonić organizm do samoczynnej odbudowy i regeneracji. Reakcja fototermiczna jaka zachodzi w trakcie wykonywania procedury, powoduje że uaktywniają się białka szoku cieplnego ( HSP) a te z kolei są uważane za jedne z najsilniejszych aktywatorów naprawy. Dzięki odpowiedniej stymulacji tych białek, zaczynaja się produkcja kolagenu i elastyny a te z kolei odpowiedzialne są za napięcie, elastyczność i odbudowę skóry. Jeżeli przyjrzymy się skórze, po wykonaniu zabiegu możemy dostrzec dziurki na całej powierzchni skóry ( tam gdzie wykonywany był zabieg ) , to właśnie efekt odparowania wody. Sama procedura zabiegowa „zmusza” skórę , do samoczynnej regeneracji. Nie jest to maskowanie problemu, a sprawianie żeby skóra sama sobie z tym poradziła, dzięki właściwościom regeneracyjnym jakie nasz organizm niewątpliwie posiada. Podsumowując laser frakcyjny sprawia, że pobudzamy naturalne procesy regeneracji a przez co cofamy oznaki starzenia.
Jakiego efektu możemy się spodziewać ?
Skóra bezpośrednio po wykonaniu zabiegu laserem frakcyjnym ablacyjnym może być lekko obrzęknięta, mocno czerwona. Obrzęk znika po kilku godzinach, zaczerwienienie jest mniej widoczne już następnego dnia. Skóra po kilku dniach zaczyna się złuszczać, co daje efekt odświeżenia powierzchownego ale mocnego. Gojenie się trwa około 7 dni. Po tym pierwszym tygodniu zauważymy napięcie, wygładzenie skóry jednak aby realnie ocenić efekty zabiegowe potrzebujemy minimium 3-6 miesięcy ( tyle czasu potrzebuje uszkodzona tkanka, do całkowitej przebudowy). Laser frakcyjny to wyjątkowe narzędzie, które jest bardzo pomocne z zabiegach odmładzania skóry.
Jakie są wskazania do zabiegu ?
Wskazania do zabiegu są następujące :
-
Redukcja blizn zanikowych ( po trądziku, urazach, ospie)
-
Redukcja blizn przerostowych
-
Redukcja blizn mieszanych, które występują np. po oparzeniu
-
Lifting skóry
-
Fotoodmładzanie
-
Redukcja rozstępów
Reasumując, laser frakcyjny ablacyjny sprawdzi się wszędzie tam, gdzie potrzebne jest odbudowanie nieprawidłowej struktury skóry.
Jakie są przeciwskazania do zabiegów ?
-
Ciąża, i karmienie piersią
-
Bielactwo
- Łuszczyca
-
Nowotwór
Częstotliwość zabiegów :
Liczba, częstotliwość zabiegów jest ustalana indywidualnie przez lekarza dermatologa. Uzależnione jest to od wieku pacjenta, stanu skóry, wielkości problemu z jakim przychodzi do gabinetu. Kiedy mowa o spłyceniu drobnych zmarszczek czy odświeżeniu skóry, wystarczy jeden zabieg. Kolejny można wykonać po 28 dniach, ponieważ tyle trwa regeneracja samych komórek ( nie mylić z przebudową tkanek o których mowa była wcześniej )