Trądzik Pospolity
Trądzik Pospolity
Jednym z najczęstszych powodów pojawiania się pacjentów w gabinecie dermatologicznym jest trądzik pospolity. Częstość występowania szacuje się nawet na 83%-95% u ludzi między 16 a 19 rokiem życia. 15% przypadków dotyka ciężka postać choroby. Coraz częściej dotyka osoby w dojrzałym wieku , może pojawić się u osoby w wieku 40+ a nawet 50+.
Czym jest ?
To choroba skóry spowodowana nadmiernym wydzielaniem łoju oraz stanem zapalnym mieszka włosowo – łojowego. Wyróżniamy 3 główne elementy, które łącząc się ze sobą powodują powstanie zmian trądzikowych
-Zbyt duża aktywność gruczołów łojowych
-Zaburzenia rogowacenia
-Kolonizacja w mieszkach włosowych bakterii P. Acnes.
Propionibacterium Acnes to bakterie, które są naturalnym składnikiem naszej flory bakteryjnej. W tym miejscu należy dodać, że ich liczba wzrasta w okresie dojrzewania (zasiedlają głownie okolice łojotokowe), to na nie spada odpowiedzialność za rozwój zmian trądzikowych.
Wykwitem pierwotnym trądziku pospolitego jest zaskórnik, wyróżniamy dwa typy :
– Zaskórnik otwarty : w środkowej części widoczny jest otwór przez który wydostaje się masa łojowo – rogowa, w wyniku ulteniania się keratyny czubek jest ciemniejszy.
-Zaskórnik zamknięty : białe, drobne powstałe za sprawą nagromadzenia się korneocytów w ujściu gruczołów.
Choroba ma charakter nawrotowy, dlatego nie powinno się czekać. Razem z pojawieniem się zmian powinniśmy jak najszybciej udać się do dermatologa. Najczęściej do lekarza idziemy w ostateczności, ponieważ wydaje nam się , że sami sobie z tym poradzimy. Próbujemy internetowych metod, bombardujemy skórę kosmiczną ilością kosmetyków.. Dochodzi do momentu kiedy naprawdę jest źle, i dopiero wtedy decydujemy się na wizytę. Odwlekanie tego nie jest sprzymierzeńcem. Kończy się to ciężką postacią, ryzykiem pozostawienia po sobie blizn. Dbanie o skórę to maraton nie bieg na 100m , trzeba cierpliwości i podejścia do tematu w sposób poważny. Najważniejsze w tym wszystkich jest STOSOWANIE SIĘ DO ZALECEŃ lekarza. Bez tego szanse na powodzenie są mniej niż marne.
Rozprawmy się z kilkoma mitami dotyczącymi trądziku :
TRZEBA WYCISKAĆ – najlepszy sposób do wepchnięcia bakterii w głąb mieszka włosowego, zmiana będzie się goić dłużej, zwiększone ryzyko powstania blizn
OPALANIE/SOLARIUM – mała dawka promieniowania faktycznie może pomóc w zmniejszeniu trądziku, ponieważ zasuszamy krostę w wyniku czego zmniejsza się ilość bakterii, natomiast granica jest tu bardzo cienka w szybki sposób możemy osiągnąć odwrotny skutek czego wynikiem są zaostrzone zmiany
MYĆ CZĘSTO, BO SPOWODUJE TO ZMNIEJSZENIE ILOŚĆI ŁOJU – błędne koło, nadmierne przesuszenie skóry właśnie je zwiększy
Dzisiejszy czas , jest czasem trudnym dla wszystkich. Zmagamy się z pandemią, często odwlekamy wizyty u specjalistów. Pamiętajmy jednak, że szybka reakcja jest najlepszą drogą. Jesień to dobry czas na rozpoczęcie leczenia, jest szereg preparatów miejscowych których stosowanie w lecie jest niebezpieczne, z uwagi na słońce.
W zależności od stanu skóry, lekarz może zaproponować terapie opartą na laserze frakcyjnym lub dermapenie, pomoże to poradzić sobie ze zmianami aktywnymi. Czasem po takich zabiegach wymagana jest rekonwalescencja, dlatego czas kiedy pracujemy ( często ) z domu , możemy wykorzystać na poprawienie stanu skóry.