Blog

Trądzik pospolity najczęstszą chorobą w gabinecie dermatologicznym..

27.10.2016

Jedną z najczęstszych chorób z którą pacjenci zgłaszają się do gabinetu dermatologicznego jest trądzik pospolity.

Objawami trądziku są m.in. czarne zaskórniki, ich ciemne zabarwienie jest skutkiem utlenienia tłuszczów znajdujących się w wydzielinie gruczołów łojowych.  Czasem powstają również zaskórniki białe, w których nie nastąpił proces utlenienia. Te zmiany mogą ulec zapaleniu. Powstają wówczas bolesne grudki, krosty i nacieki zapalne.

Powodów powstawania trądziku jest bardzo dużo. Trądzik występuje nie tylko u osób młodych w okresie pokwitania, ale również dotyka dorosłych przy czym zmiany skórne są znacznie bardziej nasilone przy cerze tłustej. Najczęstszymi czynnikami powodującymi powstawanie trądziku oprócz przyczyn hormonalnych i predyspozycji genetycznych to długotrwały stres, niezdrowy tryb życia, niewłaściwa pielęgnacja. Bakterie powodujące zmiany trądzikowe (Propioni bacterium Agnes i Staphylococcus epidermidis) występują w mieszkach włosowych u osób zdrowych.  Jeżeli bakterie się namnażają w zatkanym mieszku wydzielają enzymy, rozkładając łój i wywołują reakcje zapalne.

Pojedyncze krostki nie wymagają leczenia, jednak wczesne wdrożenie leczenia pozwala skrócić okres procesu chorobowego, zapobiegając powstawania powikłań potrądzikowych. W terapii trądziku stosuje się leczenie farmakologiczne (doustne i miejscowe), ale możemy dołączyć zabiegi lecznicze np. peelingi medyczne, odpowiednią pielęgnację domową, jako terapię wspomagającą.

Peelingi medyczne, w wyniku których możemy uzyskać poprawę stanu skóry, normalizują one warstwę rogową naskórka i odblokowują pory.  Wykonując peelingi chemiczne powodujemy złuszczanie naskórka, następnie jego regenerację. Efektem zabiegu jest  rewitalizacja i wygładzenie skóry poprzez stymulację fibroblastów do syntezy włókien kolagenowych i elastyny oraz redukcja zmian zapalnych.

Aby leczenie przyniosło widoczne pozytywne rezultaty wymaga miesięcy czasem nawet lat współpracy z dermatologiem. Pacjent musi uświadomić sobie konieczność nieprzerwanego stosowania leków i stosowania się do zaleceń lekarza. W trakcie terapii może również dojść do krótkotrwałego pogorszenia się zmian,  zanim będzie widoczna poprawa skóry.

Istnieje wiele skutecznych terapii przeciwtrądzikowych, jednak trzeba pamiętać, że każdy przypadek trądziku jest inny i to lekarz ustali indywidualnie leczenie dobrane do danego problemu.