Blog

Nietypowe zastosowanie toksyny botulinowej…

17.04.2018

Toksyna botulinowa tzw. botoks jest wytwarzana przez bakterie beztlenowe o nazwie Clostridium botulinum. Powszechnie używanym pierwszym preparatem z toksyną botulinową był Botox, od tego preparatu wzięła się dziś popularnie stosowana nazwa.  Mimo że botoks jest toksyczny -dawki, które są stosowane w medycynie są całkowicie nieszkodliwe, a zabiegi są skuteczne, bezpieczne i szybkie otrzymujemy efekty dzięki którym jest dzisiaj ten preparat tak popularny w medycynie.

Dzięki zastosowaniu toksyny botulinowej uzyskujemy efekt wygładzenia zmarszczek i możemy leczyć nią m.in.: zmarszczki poziome czoła, wokół oczu tzw. „kurze łapki” i „lwią zmarszczkę”.

Nietypowym zastosowaniem toksyny jest leczenie bruksizmu czyli zgrzytanie zębami. Choroba ta polega na nadmiernym zaciskaniu zębów, a objawami które towarzyszą są m.in. ból w okolicy stawu skroniowo-żuchwowego, trudności z otwieraniem ust, bolesność przy dotykaniu policzków a także bóle głowy, migreny.

Kolejnym problem z którym pacjenci zmagają się bardzo często jest nadmierna nadpotliwość. Pocenie się to zjawisko normalne dla organizmu, ponieważ chroni nas przed przegrzaniem. Ale kiedy pocimy się za bardzo dolegliwość ta staje się dla Pacjenta bardzo uciążliwa. Choroba ta jest wynikiem nadmiaru gruczołów potowych i jej nadreaktywności.  Może bardzo skomplikować życie, jest to problem bardzo kłopotliwy przede wszystkim ze względów estetycznych, z powodu ilości potu no i oczywiście zapachu. Gruczoły potowe są powiązane z ośrodkowym układem nerwowym, dlatego w sytuacjach emocjonalnych i stresujących również nasz organizm produkuje pot.

Kiedy antyperspiranty już nam nie pomagają w medycynie przychodzi z pomocą właśnie toksyna botulinowa. Przed zabiegiem wykonywany jest test, który pokazuje miejsca nadmiernie nadreaktywne. Po zabiegu toksyna botulinowa ma za zadanie blokować gruczoły potowe. Wstrzykujemy ją w skórę w małych dawkach . Zabieg jest bolesny szczególnie w okolicy stóp i dłoni mimo znieczulenia pacjenci odczuwają ból, ponieważ skóra na stopach i dłoni jest twarda i środek znieczulający słabo przez nią przenika.  Po zabiegu efekty utrzymują się mniej więcej pół roku zdarza się że czasem dłużej a czasem krócej.

Botoks w medycynie pozyskiwany jest przez firmy farmaceutyczne w warunkach laboratoryjnych. Preparat toksyny botulinowej to suszony próżniowo proszek, który w trakcie zabiegu rozpuszcza się w soli fizjologicznej i wstrzykuje się go w formie płynu.

Czas utrzymywania się efektów zależy w dużej mierze od cech osobniczych Pacjenta.