Nici PDO
Nowa jakość w zabiegach medycyny estetycznej.
Zabiegi liftingujące z wykorzystaniem rozpuszczalnych nici wykonywane są w Polsce od kilku lat. Na rynku dostępne są m.in. nici Silhouette, Happy Lift czy Aptos. Nowością w ich gronie są nici PDO wykonane z syntetycznego włókna otrzymywanego w procesie polimeryzacji. To najnowocześniejszy system poprawiający napięcie, wygląd i kondycję skóry, stosowany w medycynie estetycznej.
Proces reorganizacji struktury skóry przebiega dwuetapowo. Tuż po zabiegu następuje wygładzenie zmarszczek i podciągnięcie tkanek, wynikające z mechanicznego oddziaływania wprowadzonej nici. Po ok. miesiącu rozpoczyna się widoczna poprawa pierwotnego efektu estetycznego, wynikająca z kolei z nasilonego procesu syntezy endogennych włókien kolagenowych.
Polidioksanon używany do produkcji nici PDO ma zastosowanie w medycynie od ponad 20 lat, głównie jako substancja wykorzystywana we wchłanialnych szwach chirurgicznych. Ze względu na jednolitą i gładką powierzchnię włókna implementacja nici jest bardzo łatwa, a okres wchłaniania się nici wynosi około 180 dni (maksymalnie 240 dni). Ze względu na szybkie tempo wchłaniania się nici PDO nie ma tendencji do zwłóknień i bliznowacenia. W przypadku włókien o dużej średnicy i okresie biodegradacji powyżej roku takie ryzyko zawsze istnieje.
Nici PDO ulegają całkowitej resorpcji, a efekty kosmetyczne utrzymują się średnio około 24 miesiące (maksymalnie do 36 miesięcy). Uzależnione jest to od wyjściowej kondycji skóry, ilości fibroblastów w jej obrębie, tempa procesów metabolicznych zachodzą cych w skórze oraz od wieku pacjenta i sposobu użycia (używki, fotoprotekcja, nawilżenie skóry, itd.)
Wskazania do stosowania nici PDO:
Ze względu na mechanizm działania nici PDO, można je stosować w celu ujędrniania skóry, zwiększenia jej napięcia i elastyczności, redukcji zmarszczek oraz likwidacji następstw jej zwiotczenia.
TWARZ:
- poziome zmarszczki na czole
- lwia bruzda czoła
- obniżone zewnętrzne krawędzie brwi, opadają ce brwi
- zwiotczenie skóry poniżej dolnych powiek
- pogłębione fałdy nosowo-wargowe
- bruzda policzkowo-jarzmowa
- fałd podbródkowy
- linie marionetki
- V-lifting
- opadające policzki
CIAŁO:
- fałdy i zmarszczki skóry na szyi i dekolcie
- ujędrnianie i kształtowanie piersi, uniesienie piersi
- zwiotczenie tkanek i rozstępy na pośladkach, brzuchu, ramionach i nogach
- lifting pośladków
- zwiotczenie skóry i tkanki podskórnej (np. po porodach, po zabiegach liposukcji)
- otyłość – ramiona, brzuch, żebra
- łysienie – zabieg wspomagający dodatkowo podaniem PRP
- poprawa jędrności i napięcia skóry w okolicach kolan i łokci
Przeciwwskazania do stosowania nici PDO:
Przeciwwskazania do stosowania zabiegów z zastosowaniem nici PDO są ogólnymi przeciwwskazaniami do wykonywania innych zabiegów z zakresu medycyny estetycznej. Należą do nich m.in.
- stany zapalne skóry i tkanki podskórnej
- choroby autoimmunologiczne
- zrosty i zwłóknienia w obrębie skóry i tkankach podskórnych
- padaczka
- choroby psychiczne
- zaburzenia krzepliwości krwi
- stosowanie kuracji antykoagulantami (kuracji należy zaprzestać na minimum 14 dni przed planowanym zabiegiem)

Wskazania do stosowania PDO
Schemat przedstawiający nasilenie procesu neokolagenogenezy w miejscu implantacji nici PDO