Nici PDO
Zabiegi liftingujące z wykorzystaniem rozpuszczalnych nici wykonywane są w Polsce od kilku lat. Na rynku dostępne różne rodzaje nici. Nowością w ich gronie są nici PDO wykonane z syntetycznego włókna otrzymywanego w procesie polimeryzacji. To najnowocześniejszy system poprawiający napięcie, wygląd i kondycję skóry, stosowany w dermatologii.
Proces reorganizacji struktury skóry przebiega dwuetapowo. Tuż po zabiegu następuje wygładzenie zmarszczek i podciągnięcie tkanek, wynikające z mechanicznego oddziaływania wprowadzonej nici. Po ok. miesiącu rozpoczyna się widoczna poprawa pierwotnego efektu, wynikająca z kolei z nasilonego procesu syntezy endogennych włókien kolagenowych.
Polidioksanon używany do produkcji nici PDO ma zastosowanie w medycynie od ponad 20 lat, głównie jako substancja wykorzystywana we wchłanialnych szwach chirurgicznych. Ze względu na jednolitą i gładką powierzchnię włókna implementacja nici jest bardzo łatwa, a okres wchłaniania się nici wynosi około 180 dni (maksymalnie 240 dni). Ze względu na szybkie tempo wchłaniania się nici PDO nie ma tendencji do zwłóknień i bliznowacenia. W przypadku włókien o dużej średnicy i okresie biodegradacji powyżej roku takie ryzyko zawsze istnieje.
Nici PDO ulegają całkowitej resorpcji, a efekty kosmetyczne utrzymują się średnio około 24 miesiące (maksymalnie do 36 miesięcy). Uzależnione jest to od wyjściowej kondycji skóry, ilości fibroblastów w jej obrębie, tempa procesów metabolicznych zachodzących w skórze oraz od wieku pacjenta i sposobu użycia (używki, fotoprotekcja, nawilżenie skóry, itd.)
ZALECENIA
Ze względu na mechanizm działania nici PDO, można je stosować w celu ujędrniania skóry, zwiększenia jej napięcia i elastyczności, zmniejszenia atrofii skóry, zmniejszenie zaniku tkanki podskórnej oraz likwidacji następstw jej zwiotczenia.
PRZECIWWSKAZANIA DO WYKONANIA ZABIEGU
- stany zapalne skóry i tkanki podskórnej
- choroby autoimmunologiczne
- zrosty i zwłóknienia w obrębie skóry i tkankach podskórnych
- padaczka
- choroby psychiczne
- zaburzenia krzepliwości krwi
- stosowanie kuracji antykoagulantami (kuracji należy zaprzestać na minimum 14 dni przed planowanym zabiegiem)
Nici hialuronowe
Nowatorski sposób podawania kwasu hialuronowego w formie linijnych nici mających na celu ujędrnienie, zwiększenie napięcia skóry w obszarze poddanym zabiegowi. Technika ta została opatentowana w 2008 roku w dermatologii. Kwas hialuronowy utrzymuje prawidłowe nawodnienie tkanek, dzięki zdolności wiązania wody w skórze. Jest on preparatem stabilizowanym, nawilża skórę i neutralizuje wolne rodniki. Działa również stymulując fibroblasty dzięki czemu wytwarzają swój własny kolagen.
Lekarz przed wykonaniem zabiegu dobiera odpowiedni i bezpieczny preparat, który nie będzie zakłócał naturalnych funkcji skóry. Nici hialuronowe przynoszą dobre efekty w poprawie owalu twarzy, modelowania policzków oraz napięcia skóry. Plan zabiegowy jest ustalany indywidualnie dla każdego pacjenta, decyzje z jakimi zabiegami można połączyć zabieg nici hialuronowych podejmuje lekarz.
PRZECIWWSKAZANIA DO WYKONANIA ZABIEGU
- uczulenia na kwas hialuronowy
- ciąża, laktacja
- tendencja do powstawania bliznowców
- choroby nowotworowe
- choroby autoimmunologiczne
- zmiany aktywne w okolicy poddawanej zabiegowi
- niewyrównana cukrzyca
Przed zabiegiem około 3 dni należy odstawić aspirynę oraz leki przeciwzapalne. Wszystkie zabiegi estetyczne muszą być poprzedzone wcześniejszą konsultacją z Lekarzem w celu zakwalifikowania do zabiegu poprzez wywiad oraz dobraniem odpowiedniego produktu oraz metody aplikowania.
PRZYGOTOWANIE:
Decydując się na zabieg warto wykonać podstawowe badania, takie jak: morfologia, OB, krzepliwość APTT bądź skontaktować się z lekarzem rodzinnym w celu wykluczenia przeciwwskazań typowych dla zabiegów medycyny estetycznej.
Przeciwwskazania: choroby autoimmunologiczne, ciężka choroba fizyczna, kolagenoza, choroba niedokrwienna serca, nadciśnienie II i III stopnia, hemofilia, zaburzenia psychiczne, stany zapalne i nowo-twory w obszarze planowanego zabiegu, przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych, zaostrzenie przebiegu wszelkich chorób przewlekłych, ciąża i laktacja oraz wprowadzone wcześniej nierozpuszczalne implanty w obszarze zabiegowym.
PO ZABIEGU:
W ciągu 24 godzin od wykonania zabiegu zaleca się zimne okłady i przecieranie punktów wkłucia preparatem na bazie spirytusu. Przez kilka dni należy powstrzymywać się od picia gorących napojów, a przez dwa tygodnie alkoholu. Należy też ograniczyć aktywność mimiki twarzy, wysiłek fizyczny, nie stosować masaży i zabiegów intensywnie rozgrzewających. W zależności od wskazań zabiegowych Pacjenta, tj. wieku, typu skóry, obszaru zabiegowego, poziomu opadu tkanek lekarz dobiera odpowiednie techniki, tak aby zapewnić optymalny efekt odmłodzenia.