Leczenie chorób stóp

Leczenie chorób stóp Kraków

leczenie chorób nóg

Modzele, odciski, nadmierna potliwość stóp, pękające pięty, wrastające paznokcie i wiele innych to choroby gdzie nie tylko osoby starsze cierpią na tego typu schorzenia. Wiele osób młodszych skarży się na problemy związane z kończynami dolnymi. Są to m. In. Pocenie się stóp, pieczenie, puchnięcie, ucisk,  Większość tych schorzeń to choroby nabyte, około 80% ludzi ma „chore stopy”. Część prac wykonujemy stojąc lub siedząc, nosimy źle dobrane obuwie, oraz źle pielęgnujemy nasze stopy. Dlatego należy poświęcić więcej uwagi i czasu na pielęgnację, a także skupić się przy wyborze obuwia, czy też nawet skarpet. Mężczyźni również mają problemy, które większość z nich wynika z noszenia nieodpowiedniego obuwia. Największym błędem Pacjentów jest fakt, iż mimo uświadamiania zasad pielęgnacji po zakończonej terapii większość osób, rozstaję się z gabinetem do czasu, aż nie pojawią się dolegliwości bólowe. Regularne kontrole w gabinecie zapobiegają rozwojowi wielu chorób.

1. PROFILAKTYCZNY ZABIEG NA STOPY

Powinien towarzyszyć wizytom kontrolnym, na których oczyścimy stopy z naturalnych zrogowaceń, skrócimy zbyt długie paznokcie, oraz dobierzemy odpowiednią pielęgnację do domu. Jest to duża pomoc zwłaszcza dla osób starszych, które ze względów zdrowotnych nie są w stanie same wykonać sobie podstawowych czynności związanych ze stopami. Prowadzimy dokładną dokumentację medyczną oraz dobieramy preparaty lecznicze do pielęgnacji w domu indywidualnie dla każdego Pacjenta.

2. LECZENIE WRASTAJĄCYCH PAZNOKCI

Częstym problem są wrastające paznokcie, które z reguły występują u osób między 15. a 40. rokiem życia. Mimo, iż dolegliwości są ciężkie pacjenci bardzo często ten problem bagatelizują. Wrastający paznokieć to część paznokcia, który przebił wał paznokciowy, powodujący stan zapalny wału paznokciowego, ból. Wrastanie paznokci, oraz dolegliwości nie jest u każdego jednakowe.  Przypadłość ta zaczyna się w momencie, kiedy brzeg boczny paznokcia uciska skórę wału, w wyniku stałego ucisku dochodzi do powstania dolegliwości bólowych, a przy braku wczesnej interwencji prowadzi to do silnego stanu zapalnego z wyciekiem ropy i hypergranulacją. Dzięki zabiegowi specjalnymi klamrami możemy korygować płytkę paznokcia, by zapobiec bądź leczyć problem wrastających paznokci.  

Przyczyny wrastających paznokci:

– niewłaściwa pielęgnacja paznokci u stóp, złe obcinanie płytki paznokci

– noszenie niewłaściwego obuwia

– urazy mechaniczne

– wady stóp

– nadwaga, przyrost masy ciała np. ciąża

– choroby i predyspozycje genetyczne

– zaburzenia wzrostu paznokcia

3. LECZENIE SUCHOŚCI STÓP, I PĘKAJĄCYCH PIĘT

Nadmierna suchość stóp, jest to schorzenie czasem trudne do pokonania i wymaga konsultacji z lekarzem dermatologiem, ponieważ przy braku odpowiedniej pielęgnacji może doprowadzić do kolejnych dolegliwości jakimi są nadmierne rogowacenie, a nawet pękanie pięt, oraz powstawanie głębokich rozpadlin uniemożliwiających chodzenie, które mogą dawać duże dolegliwości bólowe, rany wtórne nadważenia bakteryjne lub grzybicze.

Podstawowymi objawami suchości stóp są:

– łuszczenie, rogowacenie

– pieczenie, swędzenie

– szorstkość

Podstawą sukcesu w przypadku suchości stóp jest odpowiednia pielęgnacja domowa. Lekarz dobierze odpowiednie maści, które zmiękczą, nawilżą i złuszczą skórę.

4. LECZENIE MODZELI, ODCISKÓW, NAGNIOTKÓW

Modzele powstają w efekcie mechanizmów obronnych organizmu,  na skutek ciągłego ucisku lub tarcia,nie właściwego obuwia a także nierównomiernego przeciążenie stopy. Dochodzi do powstania owalnych żółtych ognisk które najczęściej występują na podeszwie stopy, krawędziach stóp, piętach i paluchach.  Podstawowym objawem modzeli jest piekący ból przy ucisku.

Odciski i nagniotki również powodują ból, powstają tam – gdzie dochodzi do ciągłego ucisku wskutek źle dobranego obuwia, często występują w deformacjach stóp (np. płaskostopie, hallux, palce młotkowate) ich lokalizacja najczęściej jest na palcach. Są to sterczące zrogowacenia z widocznym ciemnym punktem tzw. rdzeniem.

5. LECZENIE WZMOŻONEJ POTLIWOŚCI STÓP

Jest to zaburzenie składające się z wielu problemów.  Najczęstszymi przyczynami potliwości stóp są:

– nadczynność tarczycy,  problemy hormonalne

– przyjmowanie leków np. antybiotyków

– stres, nerwowość

– spożywanie alkoholu, ostrych przypraw

–  nieodpowiednia higiena stóp

– uwarunkowania genetyczne

– źle dobrane obuwie, skarpety ze sztucznych tworzyw

– gorączka, cukrzyca

– zaburzenie krążenia obwodowego

Dzięki dobrze dobranym preparatom oraz regularnym zabiegom w gabinecie możemy osiągnąć zadowalające efekty. Nie bagatelizujmy tego problemu, ponieważ wilgotna skóra jest bardziej podatna na infekcje bakteryjne i wirusowe i grzybicze. Nie lekceważmy problemu, jeżeli dolegliwości nam przeszkadzają w życiu codziennym. Pamiętajmy, że stopy nie tylko pozwalają nam chodzić, odczuwać, ale również za odpowiednią postawę ciała. To one leżą u podstawy punktu ciężkości ciała i każda z nich przejmuje na zmianę z drugą cały jego ciężar. Dlatego bądźmy świadomi i podchodźmy do naszych stóp poważnie. Kontrole w gabinecie powinny odbyć się przynajmniej raz, czy dwa razy do roku, traktujmy te wizyty jak np. wizyty u stomatologa. Zdrowe stopy sprzyjają m.in. uniknięciu wielu schorzeń zwyrodnieniowych kolan, bioder, kręgosłupa.