Badanie dermatoskopowe zmian skórnych to bezbolesne i nieinwazyjne badanie kliniczne znamion skórnych, nie wymaga specjalnego wcześniejszego przygotowania ze strony pacjenta. Po przez takie badanie specjalista może postawić odpowiednią diagnozę.
Lekarz bada zmiany za pomocą specjalnego urządzenia- dermatoskopu. Jest to specjalna lupa, która pozwala na zbadanie przy 10-krotnym powiększeniu struktur znamienia. Dermatolog ocenia budowę zmiany z dokładnością urządzenia ponad 90%.
Głównym zastosowaniem dermatoskopu klinicznego jest diagnostyka czerniaka, to bardzo niebezpieczny nowotwór skóry- gdy jest późno wykryty, w początkowej fazie jest całkowicie wyleczalny.
Każda niepokojąca zmiana skórna różnej wielkości i nieregularnym kształcie to sygnał aby zdiagnozować problem i jeśli jest taka potrzeba lekarz dermatolog dobiera metody leczenia w zależności od klasyfikacji i przyczyny zaburzeń barwnikowych.
Znamiona płaskie, ciemne szybko powiększające się trzeba poddać badaniu dermatoskopem. Pod wpływem promieniowania słonecznego dochodzi do pojawienia się przebarwień, które mogą mieć też związek z różnymi chorobami. W okresie letnim przebarwienia i piegi stają się ciemniejsze. Jeśli chcemy je zlikwidować, należy pomyśleć już jesienią i zimą, zaś na wiosnę i lato należy pamiętać o stosowaniu preparatów z filtrami ochronnymi przed promieniowaniem UV – dlatego badajmy nasze znamiona barwnikowe. Dermatolog w czasie wizyty doradzi nam jak skutecznie chronić skórę przed szkodliwym działaniem promieniowania.
Badanie dermatoskopowe może być powtarzane wielokrotnie u danego Pacjenta (nie ma granic wiekowych) nawet u kobiet w ciąży, ale to lekarz zleca częstotliwość kontroli. Pamiętajmy, nie każde znamię stanowi zagrożenie, ale o tym decyduje tylko lekarz, który zleci obserwację znamienia lub jego usunięcie. Dlatego przyjdź i rozwiej swoje wątpliwości.