Choroby towarzyszące przy dolegliwościach związanymi z problemem stóp oraz paznokci u stóp.
Stopy to istotna część naszego ciała, o którą należy dbać w sposób szczególny. Najważniejszymi aspektami są higiena a także zabiegi pielęgnacyjne oraz właściwie dobrane obuwie.
Nieprawidłowo dobrane i wadliwe obuwie uniemożliwia prawidłowe funkcjonowanie stopy, oraz staje się przyczyną trwałych zniekształceń, a także zmian skórnych. Przede wszystkim stopy chorych na cukrzycę wymagają szczególnej uwagi i pielęgnacji, aby zapobiegać występowaniu objawów zespołu stopy cukrzycowej. Diabetycy powinni zminimalizować ryzyko uszkodzeń skóry stóp i odpowiednio pielęgnować zmiany, które już istnieją.
Pacjenci ze schorzeniami reumatycznymi również zmagają się z dolegliwościami w obrębie stóp. Bez względu na rodzaj choroby reumatycznej, zmiany stawowe mogą wywoływać dodatkowo bolesne zmiany skórne w tej okolicy. Deformacje spowodowane przesunięciami kostno-stawowymi są powodem do wrastania paznokci, tworzenia się pęcherzy, modzeli i odcisków. Pacjenci zmagający się z chorobami z kręgu reumatycznych, często nie są w stanie wykonać samemu zabiegów pielęgnacyjnych na zdeformowanych stopach. Skóra stóp takich pacjentów jest cienka, blada i słabo odżywiona, a na powierzchni paznokci obserwować można zmiany charakterystyczny dla łuszczycy paznokciowej, mylonej często z grzybicą. Wiele zmian paznokciowych przypomina swoim wyglądem grzybicę, nie będąc nią. Najczęstszą przyczyną zakażeń grzybiczych jest uszkodzenia płytki paznokciowej i osłabienie systemu immunologicznego paznokcia, dłoni lub stopy, a także osłabienie całego organizmu. Innymi powodami grzybicy są również zaburzenia ukrwienia, cukrzyca, niewłaściwe obuwie, uszkodzenia paznokci lub stóp itp.
Problemy ze stopami występują również u osób z niewydolnością żylną jest to schorzenie bardzo powszechne. Występowanie przewlekłej niewydolności żylnej zwiększa się z wiekiem i częściej dotyczy kobiet niż mężczyzn. Choroba ta objawia się na różne sposoby, około połowa dotkniętych pacjentów cierpi na owrzodzenia nóg. Jest to wywołane przez wiele czynników m.in. długotrwałe stanie, ciepło, czynniki hormonalne a także otyłość. Nie na wszystkie czynniki ryzyka mamy wpływ, ale niektóre możemy ograniczyć zapobiegając poprzez wczesną wizytę u specjalisty, dzięki temu możemy zahamować rozwój dolegliwości. Pamiętajmy, że reumatyzm, czy zmiany naczyniowe to również choroby towarzyszące cukrzycy.
Wiele osób zmaga się z problemem wrastających paznokci, i choć dolegliwości są ciężkie dla pacjenta, schorzenie to jest przez nich bardzo często bagatelizowane. Istnieje wiele czynników powodujących wrastanie- do najczęstszych należy niewłaściwe obcinanie paznokci, zbyt ciasne obuwie lub stały ucisk obuwia, wrodzone lub nabyte wady stóp. W wyniku stałego ucisku dochodzi do powstania dolegliwości bólowych przerwania ciągłości tkanki i stanu zapalnego. Początkowo zbagatelizowany problem doprowadzić może do silnego stanu zapalnego z wyciekiem ropy. Dzięki zabiegowi specjalnymi klamrami możemy korygować płytkę paznokcia, by zapobiec bądź leczyć problem wrastających paznokci, a także przywrócić prawidłowy tor wzrostu paznokcia. Dzięki temu paznokieć odzyskuje swój pierwotny kształt oraz znikają dolegliwości bólowe.
Pacjenci, którzy zaobserwują zmiany w okolicy stóp lub paznokci powinni zgłosić się do lekarza dermatologa- który poprzez swoje wieloletnie doświadczenie i odpowiedni wywiad z pacjentem, może zlecić odpowiednie badania, na podstawie których będzie można podjąć odpowiednie dalsze specjalistyczne leczenie i pielęgnację w gabinecie. Aby skóra stóp nie stała się źródłem specyficznych problemów i schorzeń pacjenci zgłaszający się do naszego gabinetu są objęci również odpowiednio dobraną pielęgnacją. Pamiętajmy, iż nieprawidłowe pielęgnowanie paznokci i stóp, może nieść ze sobą groźne konsekwencje.