Blog

Łuszczyca

15.02.2017

Na łuszczycę choruję około 3% ludności, jest to choroba przewlekła, nawrotowa. Pewną rolę mogą odgrywać czynniki genetyczne. Chorzy na łuszczycę spotykają się na co dzień z niechęcią i odtrąceniem- dużą rolę odgrywa w tym niesłuszna obawa przed zarażeniem.

W chorobie tej częstość podziałów komórkowych i gwałtowne przemieszczanie się komórek przez naskórek powoduje powstawanie ogniska łuszczycowego- jest ono zaczerwienione, ostro odgraniczone, pokryte błyszczącymi, srebrnymi suchymi i drobnymi łuskami. W łuszczycy występuje zwiększona proliferacja keratynocytów. Cykl komórkowy jest skrócony z 20 do 1,5 dnia. Czas, w którym komórka przemieszcza się z warstwy podstawnej do rogowej i tam podlega złuszczeniu jest skrócony z 28 do 3-4 dni.

Łuszczyca może występować w różnych okolicach ciała i mieć różny przebieg. Najczęściej zajmuje kolana i łokcie a także oraz owłosioną skórę głowy, okolice lędźwiowo-krzyżową nazywamy ją wtedy łuszczycą zwykłą . Jeżeli łuszczyca występuje na owłosionej skórze głowy, między włosami widoczne są zaczerwienione i łuszczące się ogniska różnej wielkości.

Istnieją jednak inne odmiany tej choroby tj.:

  • łuszczyca krostkowa (zmiany umiejscowione są na wewnętrznej powierzchni dłoni i podeszew o obrączkowatych ogniskach.
  • Łuszczyca stawowa wiąże się z występowaniem ognisk łuszczycowych na powierzchni skóry oraz zmian stawowych, które mogą prowadzić do trwałego kalectwa.
  • Łuszczyca paznokci

Często choroba ta atakuje paznokcie tzw. paznokcie naparstkowe, z punktowymi wgłębieniami w płytce paznokciowej. Jeżeli zaatakowane są jednocześnie macierz i łożysko paznokcia, powoduje to jego niszczenie- paznokcie są wtedy zgrubiałe, matowe, kruche i żółtawe.

Łuszczyca może pojawić się w każdym wieku, pierwsze objawy występują często między 15 a 30 rokiem życia. Choroba ta ma indywidualny przebieg, może się objawiać tygodniami, nawet latami.

Wystąpienie łuszczycy powodują czynniki zewnątrzpochodne lub wewnątrzpochodne. Zewnętrzne to bodźce fizyczne lub chemiczne, takie jak drapanie, tarcie, urazy, podrażnienia. Bodźce wewnętrzne to nawracająca infekcja głównie górnych dróg oddechowych, ogniska zapalne w organizmie ( np. zepsute zęby), szczepienia ochronne, stresy.

W miejscowym leczeniu łuszczycy stosuje się preparaty dziegciowe, środki keratolityczne, kortykosteroidy, oraz pochodne Wit. D3 oraz naświetlania promieniami UVB.