Blog

Lipoliza iniekcyjna

04.04.2016

Każdy z nas chciałby cieszyć się ze swojego wyglądu. Za pomocą prowadzenia aktywnego trybu życia oraz prowadzenia diety nie zawsze udaje się uzyskać wymarzoną sylwetkę. I tu przychodzi nam na ratunek zabieg z zakresu medycyny estetycznej, czyli lipoliza iniekcyjna- jest zabiegiem polegającym na podawaniu mieszaniny substancji chemicznych bezpośrednio do tkanki tłuszczowej w celu jej redukcji.

Jedną z nich to fosfatydylocholina w swoim składzie zawiera nasycone kwasy tłuszczowe. Pierwszym ważnym krokiem przed zabiegiem lipolizy jest przeprowadzenie z pacjentem wywiadu lekarskiego, by móc wykluczyć przeciwwskazania, które uniemożliwiają przeprowadzenie zabiegu – są to m.in.: ciąża, karmienie piersią, infekcje skóry w miejscu poddawanym zabiegowi nadmierna otyłość, cukrzyca, choroby nerek i wątroby, zaburzenia miesiączkowania alergie na składniki zawarte w substancji podawanej podczas terapii a także nierealne oczekiwania i wiele innych. Zabieg lipolizy proszę pamiętać, ,że jest to terapia która wspomaga inne zabiegi tj. dieta, aktywność fizyczna, inne zabiegi odchudzające. Celem lipolizy jest zmniejszenie ilości tkanki tłuszczowej, która występuję w nadmiarze w danej lokalizacji np. podbrzusze, bryczesy. Wtedy taka terapia ma sens .

Gdy pacjent zostanie zakwalifikowany do zabiegu kolejnym krokiem jest zaznaczenie na ciele pacjenta okolic, które mają zostać poddane zabiegowi. Mieszanina zostaje wstrzyknięta do tkanki tłuszczowej, która ma zostać zredukowana. Pod wpływem enzymów pochodzących z jąder komórkowych dochodzi do rozpadu kwasów tłuszczowych i cholesterolu. Obrzęk pojawia się po kilku minutach od iniekcji i utrzymuje się kilka godzin zdarza się również, że kilkanaście dni. Dodatkowymi objawami towarzyszącymi przy obrzęku to zaczerwienie, ocieplenie i ból w miejscu poddanym zabiegowi.

Czas potrzebny do eliminacji tłuszczu to około 6-8 tygodni, i po takim okresie możemy również wykonać kolejny zabieg. Zabieg lipolizy przeprowadza się etapami spowodowane jest to tym, iż w czasie jednego zabiegu nie możemy podać zbyt dużej ilości preparatu.

Miejsca najczęściej poddawane zabiegowi to kark, podbródek, nadbrzusze, podbrzusze, fałdy w okolicy podłopatkowej, okolice pach, fałdy pod pośladkami, wewnętrzna strona ud.

Każdego pacjenta interesuje efekt jaki uzyskamy, lecz rzeczą niemożliwą jest prognozowanie przed zabiegiem o ile centymetrów zmniejszymy obszar poddawany lipolizie. Musimy jednak pamiętać, że lipoliza iniekcyjna jest przeznaczona dla pacjentów, u których występuje miejscowe nagromadzenie tłuszczu- zabieg nie służy do redukcji wagi ciała pomaga tylko modelować sylwetkę. Zdarza się, że jest uzupełnieniem po zabiegach odsysania tłuszczu. Lipoliza iniekcyjna to nie jeden zabieg a kilka powtarzanych raz na dwa miesiące na dany obszar.