Blog

Jak uniknąć problemów skórnych w okresie letnim

10.06.2015

Szanowni Państwo

Zbliża się czas wakacji, dlatego pragnę podzielić się z Państwem jak bezpiecznie korzystać ze słońca.

Latem jesteśmy bardziej narażeni na promieniowanie UV. Wyjeżdżamy na urlopy, więcej czasu spędzamy w ogrodach, działkach,wycieczkach, często staramy się wykorzystać letni czas na prace remontowe dlatego pamiętajmy o pielęgnacji i szczególnej ochronie skóry, gdy słońce grzeje mocno i opala nawet wtedy jeżeli przebywamy w cieniu lub mamy na sobie ubrania z cienkich materiałów. Kremy z filtrami powinny być podstawą tej pielęgnacji, Dobór odpowiedniego kremu zależy od:

karnacji skóry (im skóra jaśniejsza tym wyższy filtr 30 lub wyższy).

Szczególną ochroną powinny być objęte dzieci, u których skóra jest znacznie delikatniejsza.

Osoby ze znamionami barwnikowymi zwłaszcza jeżeli w rodzinie wystąpił czerniak, i ludzie z zespołem znamion dysplastycznych, oraz osoby ze skórą naczyniową.

Wyżej wymienieni powinni stosować kremy z filtrami 50+ UV i powtarzać aplikację co 3-4 godziny, oraz po każdorazowym wyjściu z wody.

Proszę pamiętać, że promieniowanie UV kumuluje się w naszej skórze i każda kolejna ekspozycja na promieniowanie słoneczne to dokładanie do dawki już pochłoniętej. Dlatego nawet te osoby u których nie występują żadne zmiany skórne powinny także ograniczyć swoją ekspozycje na słońce w godzinach między 10 a 15.

W przypadkach np. pracy w terenie proszę pamiętać o zakładaniu odzieży.

Proszę nie zapominać że nie tylko czerniak jest nowotworem skóry, ale istnieją też inne nowotwory skóry, które mogą powstać na skutek nadmiernego opalania się.

Pod wpływem promieniowania słonecznego skóra ulega szybszemu starzeniu, wcześniej pojawiają się zmarszczki, przebarwienia, odbarwienia, keratozy posłoneczne. Taka skóra wygląda nie estetycznie.

Po opalaniu również pamiętajmy o pielęgnacji, warto wtedy korzystać z emulsji po opalaniu, takie kosmetyki zawierają specjalne składniki nawilżające skórę przez co łagodzą skutki kąpieli słonecznych, a zarazem przedłużają efekt opalenizny.

Fotouczulacze… o nich również nie możemy zapomnieć…

Często zapominamy, bądź nie bierzemy pod uwagę, że wiele popularnych leków np. niesterydowe leki przeciwzapalne (Ibuprofen i inne), antybiotyki, zioła (np. dziurawiec), niektóre kosmetyki, tabletki antykoncepcyjne mogą wywołać reakcje alergiczne oraz prowokować powstawanie przebarwień skórnych.

Okres wakacji to trudny czas dla naszych włosów. Źle wpływa na nie woda słona z morza, jak i chlorowana w basenach. Szkodzi również słońce, które niszczy zewnętrzną warstwę włosów. Dlatego zaleca się noszenia nakrycia głowy z rondem lub daszkiem. Im włosy są silniejsze i bardziej nawilżone, tym lepiej znoszą działanie promieni słonecznych. Tak jak skóra włosy również wymagają odpowiedniej pielęgnacji, która sprzyja zwiększeniu ich nawilżenia i elastyczności.

Aby uniknąć tych wszystkich problemów cieszmy się słońcem rozsądnie, bo udane wakacje to takie, z których wrócimy wypoczęci i zdrowi.