Blog

Choroby skóry, którymi można zakazić się podczas wakacji cz. II

25.08.2015

Wszawica głowy.

Czynnikiem wywołującym jest wesz głowowa. Wszawica przenosi się przez kontakt z zakażonymi nakryciami głowy, przeważnie zarażają się dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym.

Wesz głowowa umiejscawia się najczęściej w okolicy potylicznej i skroniowej, okolice te wykazują zmiany najbardziej nasilone.

Objawem znamiennym jest świąd wywołany ukłuciem wszy. W wyniku zadrapań wytwarzają się powierzchnie sączące i pokryte strupkami, dochodzi również do wtórnych zakażeń i zliszajowacenia. W przypadkach bardziej zaawansowanych występuje powiększenie węzłów chłonnych.

Wszawica odzieżowa

różni się od wszy głowowej szybszym rozmnażaniem. Przytwierdza się wyłącznie do ubrań. W miejscu ukłucia skóry przez wesz wytwarza się swędząca grudka obrzękowa. Dalsze zmiany skórne są wynikiem drapania, składają się z drobnych nadżerek, strupów. Dla długo trwającej wszawicy odzieżowej są brunatne przebarwienia skóry oraz wtórne zakażenia ropne.

Świerzb

Choroba wywołana jest przez rodzaj roztoczy, zakażenie następuje drogą bezpośredniego kontaktu lub za pośrednictwem przedmiotów zwłaszcza pościeli. Czynnikiem sprzyjającym rozwojowi zakażenia jest obniżona odporność. Cechą charakterystyczną jest świąd, nasilający się w porze nocnej pod wpływem rozgrzania ciała w pościeli. Typowe umiejscowienie jest na bocznych powierzchniach palców rąk, zgięcia i fałdy skórne, tułów oraz pośladki. W wyniku drapania powstają zakażenia wtórne oraz zmiany typu wyprysku.

Wyżej wymienione choroby pasożytnicze skóry są chorobami zakaźnymi, dlatego pamiętajmy aby zgłosić się do lekarza dermatologa gdy zauważymy jakieś niepokojące zmiany na naszej skórze.